SEO’da son birkaç yıldır yeni bir trend var. Bu trendin adı ise Topikal Otoritedir.

Arama motorlarına ve kullanıcılara web sitenizin hizmet verdiğiniz sektör ya da konularda öğretici etkide olduğunuzu beyan eden etkidir. Bir konunun her yönünü derinlemesine ele alırsınız ve karşılığında Google sizi daha iyi sıralamalarla ödüllendirir. Otoritenizi artırmaya hazır mısınız? O zaman başlayalım…

 

Topikal Otoritenin Temelleri

Kimsenin kesin bir konusal otorite tanımı yoktur. Bunun sebebi ise Google’ın bu konuda kesin olarak bir bilgi vermiyor olmasıdır. Bir konu hakkında ne kadar yüksek kaliteli içeriğiniz varsa, o konudaki otoriteniz siteniz için o kadar iyi olur.

Güçlü bir konu otoritesine sahipseniz, Google, o konudaki içeriğinizi, daha zayıf bir konu otoritesine sahip bir web sitesinden daha üst sıralara yerleştirecektir. Ayrıca hala incelemedi iseniz SEO Danışmanlığı hizmetimize mutlaka göz atın.

 

Topikal Otorite ve Google Hummingbird Güncellemesi

Google’ın 2013’te kullanıma sunduğu Hummingbird güncellemesiyle topikal otorite ön plana çıktı. Güncelleme, Google’ın içeriği analiz etme biçimini tamamen değiştirerek, arama yapanın sorgusuyla alaka düzeyine göre sıraladı. Başka bir deyişle, Google’ın içeriği anlamsal düzeyde analiz etmesine olanak tanımaya başladı.

Hummingbird güncellemesinden önce Google’ın algoritması, diğer tüm arama motorlarından daha iyi olmasına rağmen oldukça basitti ve backlink ağını iyi oluşturarak sıralama almak daha kolaydı.

Google’ın yapay zekası ve algoritması bugünkü gibi harika değildi ve kaliteli içerik oluşturmak yerine anahtar kelimelerle dolu makaleler yazmak ve binlerce anlamsız backlink ağı oluşturmak SEO için yeterliydi.

Google, aramaların ardındaki anlamsal anlamı artık kavrayabiliyor.

 

Topikal Otorite, Pazarlama Stratejinizi Oluşturmanıza Nasıl Yardımcı Olur?

Topikal otoriteye ulaşmak, sitenizin organik trafiği için oldukça önemlidir. Bu konuda ilerlemek size neler sağlar?

 

1-Daha fazla organik trafik

Konuyla ilgili otoriteye sahip olmanın en iyi yanlarından biri, rakipleriniz yerine daha fazla potansiyel müşterinin web sitenize yönelmesini sağlamasıdır. Bunun nedeni, daha iyi bir konu otoritesinin daha yüksek Google sıralamaları ve daha yüksek sıralamaların daha fazla trafik anlamına gelmesidir.

2-Web sitenize daha fazla geri bağlantı

Kendinizi bir konuda güncel bir otorite haline getirdiğinizde, diğer web sitelerinin içeriğinize bağlantı verme olasılığını da artırmış olursunuz. Bunun nedeni kısmen o konuda uzman olarak görülmeniz, aynı zamanda daha üst sıralarda yer almanızdır. Bu nedenle, birisi alıntı yapmak için bir web sitesi aradığında, listede üst sıralarda yer alırsınız.

3-Artan marka itibarı

Tüketiciler uzmanlara güveniyor. Ve web siteniz belirli bir konuyla ilgili her arama sonucunun en üstünde görünüyorsa, doğal olarak bir uzman olarak kabul edileceksiniz. Bir uzman olarak görüldüğünüzde, marka itibarınızda büyük bir artış elde edersiniz, bu da daha sadık müşteriler ve şirketiniz için daha iyi fırsatlarla sonuçlanabilir.

 

Bir Web Sitesinin Konuyla İlgili Yetkisi Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Bir web sitesinin güncel otoriteye sahip olup olmadığı her zaman açık değildir. Bakabileceğiniz kesinlikle somut bir ölçü yoktur. Ancak kılavuz olarak kullanabileceğiniz birkaç faktör vardır.

 

1-Güçlü, Yetkili Bir Etki Alanı

İyi bir konu otoritesine sahip web siteleri, güçlü, yetkili etki alanlarına sahip olma eğilimindedir. Bunun nedeni, geri bağlantıların bu iki ölçümde de oynadığı roldür. Bir web sitesinde ne kadar çok geri bağlantı varsa, etki alanı otoritesi (DA) veya alan derecelendirmesi (DR) o kadar iyidir ve yetkili web siteleri çok sayıda bağlantı toplama eğilimindedir.

Bir alanın otoritesini ölçmenin birkaç yolu vardır. Moz’un alan otoritesi ve Ahrefs’in alan derecelendirmesi harika ölçümlerdir, bu nedenle hangisini tercih ederseniz edin.

2-Sağlam Dahili Bağlantı Profili

Güçlü bir dahili bağlantı profili , bir web sitesinin benzer bir konu hakkında çok sayıda sayfası olduğunu gösterir. Ne de olsa, web sitenizdeki başka bir sayfaya yalnızca şu anda yazmakta olduğunuz konuyla ilgiliyse bağlantı verirsiniz.

3-Harika İçerik

Hedef kitleniz için iyi yazılmış ve iyi araştırılmış içerik, yüksek konu otoritesine sahip bir web sitesinin nihai işaretidir. Bununla birlikte, bunun gerçek bir faktör olması için genellikle yukarıdaki faktörlerden en az biriyle birleştirilmesi gerekir.

 

Konuyla İlgili Otoritenizi Oluşturmak İçin En İyi Uygulamalar

Topikal Otorite oluşturmak için aşağıda özetlediğim adımları izlemeniz web siteniz için faydalı olacaktır.

 

1-Müthiş Bir İçerik Stratejisi Yaratın

Derinlemesine ve ayrıntılı bir içerik stratejisi oluşturmak, konuya ilişkin otorite oluşturmak için çok önemlidir. Topikal otorite stratejiniz, hedef kitlenizin ilgisini çekecek konuları ve anahtar kelimeleri içeren, otorite oluşturan içeriği tutarlı bir şekilde üretmek için bir plan içermelidir.

Bilginizi paylaşarak okuyucularınızı desteklemeye odaklanın. Sektörde başkalarının ne hakkında konuştuğunu belirleyin ve hakkında yazmaya güvendiğiniz ilgili konular hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaya başlayın.

2-Konu Kümeleri Oluşturun

Hakkında içerik yazacağınız konuları seçerken, özellikle birkaç temel konuya odaklanın ve bunları web siteniz için sütunlar olarak kullanın.

Bu temel konularla ilgili en iyi içeriği oluşturduğunuzdan emin olun, ardından diğer ilgili konulara dallanmaya başlayın; bunların çoğu, ana konularınızdan daha küçük bir arama hacmine sahip olacaktır.

Bu daha küçük, ilgili konular hakkında yazarken, daha büyük konulara ve ana konunuzla ilgili diğer tüm diğer küçük konular arasında bağlantı kurduğunuzdan emin olun.

3-Kullanıcı Amacını Anlayın

Çoğu içerik pazarlamacısı, konu otoritelerini geliştirmek için kullanıcı niyetini çevreleyen bir plan uygulayacaktır. Google’ın arama motoru algoritmasının, kullanıcı amacını anlamada son derece iyi hale geldiği bir sır değil .

Bir kullanıcı, belirli bir olgu veya belirli anahtar kelimeler aracılığıyla bir konu hakkında bilgi ararsa, Google’ın algoritması, söz konusu aramanın ardındaki amacı belirlemeye ve en alakalı sonucu sunmaya çalışır.

Bu, içerik stratejinizin o anahtar kelimeyi arayan kullanıcının amacını dikkate alması gerektiği anlamına gelir. Bilgilendiriciyse, bir nasıl yapılır makalesi yazın. İşlemselse, bir e-ticaret sayfasını hedeflemeyi düşünün.

4-Yüksek Kaliteli Bağlantılar Oluşturun

Web sitenizin konu otoritesini geliştirmek için kullanmanız gereken son bir strateji, diğer yetkili web siteleriyle yüksek kaliteli geri bağlantılar oluşturmaktır.

Anahtar, güçlü etki alanı derecelendirmelerine sahip ve sektörünüzle alakalı web sitelerinden bağlantılar almaktır.

 

 

Topikal Otorite Sıkça Sorulan Sorular

Topikal otorite nedir?

Topikal otorite, sitenizin belirli bir konudaki uzmanlığının bir ölçüsüdür. Geri bağlantılar gibi diğer faktörlerle birlikte konuyla ilgili ne kadar yetkili içeriğiniz varsa, topik alaka düzeyiniz o kadar yüksek olur.

Sektörümde nasıl topikal otorite oluşturabilirim?

Topikal otoriteye ulaşmak için bir konuyu herkesten daha iyi ele almanız gerekir. Bu, çok sayıda yüksek kaliteli makale, harika dahili bağlantı ve diğer yetkili web sitelerinden çok sayıda geri bağlantı anlamına gelir.

Geri bağlantılar topikal otorite oluşturmada rol oynuyor mu?

Evet, geri bağlantılar kesinlikle topikal otorite oluşturmada rol oynar. Harika içerik sizi yalnızca bir yere kadar götürür. Ayrıca diğer yetkili web sitelerinden bağlantılar almanız gerekir. Bu bağlantılar, Google’ın sizi daha fazla otorite olarak görmesine ve sıralamanızı yükseltmesine yardımcı olacaktır.

Topikal otoriteyi SEO stratejime nasıl dahil edebilirim?

İyi bir SEO stratejisi, web sitenizin güncel alaka düzeyini zaten artırıyor olmalıdır. Bunu aklınızda tutarak, çok sayıda yüksek kaliteli içerik oluşturduğunuzdan ve ilgili her anahtar kelimeyi ve konuyu mümkün olduğunca ayrıntılı bir şekilde ele aldığınızdan emin olmak istersiniz. Ayrıca, web sitenizin dahili bağlantı yapısını iyileştirmeli ve mümkün olduğunca çok sayıda yüksek kaliteli geri bağlantı almalısınız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

top