SEO Danışmanlığı ve SEO Danışmanı

SEO Ajansı ve SEO Danışmanlığı Nedir?

SEO Ajansları, SEO Danışmanlığı hizmetini sağlayan ajansları ifade etmektedir. SEO ise Search Engine Optimization yani Türkiye’de bilinen adıyla Arama Motoru Optimizasyonu, sitelerin daha yüksek konumlarda sıralama alması için yapılan çalışmalar bütünüdür. Her web site sahibi, sitesinin daha fazla organik ziyaretçi alması için ilk sayfada ve iyi bir konumda yer almak ister. Çünkü SEO size para harcamadan, müşteri kazanma imkanı tanır.

Durum böyle olunca arama motoru optimizasyonu ve arama motorlarıyla uyumlu olma zorunluluğu kaçınılmaz bir hal alır ve kullanıcıların daha kolay ve hızlı ulaşabilecekleri bir web sitesi sunmak hedeflenir. Bu yönüyle SEO, web sitelerinin daha anlaşılır, kolay kullanıma sahip ve ziyaretçiye aradığı şeyi verebilecek seviyeye gelmesine de yardımcı olur. Bu süreç için verilen danışmanlık modeline ise; SEO Danışmanlığı denir. Bu danışmanlık hizmetini veren kurumlara ise SEO Ajansı denir.

SEO Danışmanlığı kısaca; web sitelerin ilk sayfada ve iyi bir konumda yer alması için sağlanan danışmanlık modeline verilen isimdir. Bu çalışma sayesinde web siteleri, arama motorlarında daha görünür hale gelmektedir.Daha detaylı bilgi için SEO Rehberi içeriğimize göz atabilirsiniz.

 

Nasıl SEO Danışmanı Olunur?

SEO Danışmanı olabilmek için okunması zorunlu olan bir alan ve bölüm yoktur. Bu alanda kendini geliştirmek isteyen kişilerin öncelikli olarak gelişime açık kişiler olması gerekir. Google arama algoritması sürekli kendini yenileyen bir yapıya sahip olduğu için, yeniliğe açık olunması gerekir. Ayrıca çeşitli kurslar ve eğitimlerden alınacak olan sertifika ile bu alanda iş bulma ihtimali güçlendirilebilir. SEO Danışmanı olarak kariyer yapmak için; şirketlerin dijital pazarlama alanlarında, dijital ajanslarda ya da freelance olarak çalışabilirsiniz.

 

 

 

SEO Danışmanları Ne İş Yapar? Görevleri ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bu alanda çalışan danışmanlar ve ajanslar, web sitelerini üst sıralara çıkartabileceği gibi aynı zamanda geri dönülmesi zor hatalar da yapabilirler. Bu sebeple SEO danışmanı ve SEO ajansı seçimi o kadar kolay bir iş değildir. SEO danışmanlarının görevleri ise tam olarak şu şekildedir:

 • Kaliteli ve özgün içerik üretmek ya da üretilmesi için destek olmak,
 • Web sitesi için içerik geliştirmek,
 • Web sitelerinin iyileştirilmesi veya değiştirilmesi ile ilgili önerilerde bulunmak,
 • Rakip analizlerini yapmak, anahtar kelimeler belirlemek,
 • Sitenin yapısını ve içeriğini incelemek ve iyileştirmeler yapmak,
 • Rakiplerin SEO çalışmalarını araştırmak ve değerlendirmek,
 • Google Analytics gibi web analitik araçlarını kullanarak istatistikleri yönetmek.

 

seo-danışmanlığı

 

SEO Çalışmaları Nelerdir? SEO Sitenize Neler Sağlar? SEO Ajansları Neler Yaparlar?

SEO çalışmaları, site içi SEO ve site dışı SEO çalışmaları olmak üzere ikiye ayrılır. Site içi SEO, web sitenizin tasarımı ve yazılımının yanında kullanıcı deneyimi ve hız iyileştirmeleri ile sitenin bütününü kapsamlı olarak revize edilmesi sürecini kapsar. Site dışı SEO çalışmaları ise site dışından gelen bağlantılar ve görsel materyaller, sosyal medya imlemeleri, forumlar ve bloglar gibi benzer biçimde çeşitli kaynaklar üzerinden siteye ziyaretçi akışı sağlayarak sitenizin tanınmasını ve standardını artırmaya yönelik bir çalışmadır.

 

1-Site İçi SEO Çalışmaları Nedir?

Site içi SEO çalışmalarında 1. adım kesinlikle Google’ın web sitesini nasıl taradığının tespiti gerçekleştirilmelidir. Eksik analizleri yapılmalı ve süreç ona göre şekillendirilmelidir. Site içi SEO çalışmalarında sürdürülebilirliği sağlamak çok önemlidir. Kopya sayfalar oluşturmak, mevcut sayfaları silmek, site içi kırık ya da eskimiş linkleri yenilemek ve iç SEO yapısının kurgusunu doğru yapmak hayati önem taşımaktadır.

2-Site Dışı SEO Çalışmaları Nedir?

Site dışı SEO çalışmaları Google’ın son çekirdek güncellemesi ile ciddi anlamda tetikleyici ve güçlü bir süreç haline gelmiştir. Olumsuz yönden etkilenebilecek çalışmalara maruz kalmanızı engelleyebilecek veya web sitenize otorite artırımı sağlamak adına site dışı link paylaşımlarınızı organize edilmesine site dışı SEO çalışması denmektedir.

Site dışı SEO çalışması kesinlikle sadece link inşası yapmaktan ibaret değildir.

 

seo-danışmanlığı

Google Ads’e Reklam Vermek, SEO Çalışmalarına Katkı Sağlar Mı?

SEO için yapılan çalışmalar, doğru beslenmediği sürece tek başına bir varlık gösteremez. Google’ın size ilk sayfadaki sıralamalarda yer verebilmesi için, her şeyi doğru yapıyor olsanız dahi gerçek kullanıcıların verdiği sinyallere her zaman ihtiyaç vardır. SEO Danışmanlığı hizmetinizin doğru ve kesin sonuç verebilmesi için, sürecin mutlaka Google Ads reklamları ile beslenmesi gerekir. Çünkü Google Ads reklamları, sitenize doğrudan kullanıcı trafiği sağlayarak sitenizin daha görünür olmasını sağlar.

Bu sayede Google, reklamlarla web sitenize gelen son kullanıcıların verdiği sinyalleri çok daha kolay analiz edip, siteniz hakkında daha hızlı ve kolay bilgi sahibi olabilmektedir. O sebeple mutlaka tüm çalışmalar, Google Ads ile desteklenmelidir. Google Ads Reklam Danışmanlığı ile ilgili bilgi almak için hizmet sayfasını inceleyebilirsiniz.

 

SEO HİZMET FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Her web sitenin sektörel olarak birbirinden farklı olduğu gibi, her SEO sürecide birbirinden farklıdır. Fiyatlarının hesaplanması birkaç temel unsura dayanır.

 • Sektördeki aranma hacimlerinin yoğunluğu fiyatlandırmayı etkiler.
 • Sektörlerin büyüklüğü ve rekabet hacimlerinin zorluğu fiyatlandırmayı etkiler.
 • Web sitenin mevcut sıralama durumları ve süreç durumları fiyatlandırmayı etkiler.

SEO Danışmanlığı Hizmetini, Doğru Ajanstan Alın!

seo-danışmanı-batuhann

SEO Süreçleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 1. Arama motoru optimizasyonu SEO’da başarılı olmanın net bir süresi var mıdır?

  Her sektörün büyüklüğü ve rekabeti farklı olduğu için, süreç analizi yapıldıktan sonra ortalama bir süre verilebilir. Ancak unutmamak gerekir! Kimse Google çalışanı değildir ve süreçler öngörülemeyen sebeplerle uzayıp/kısalabilir.

 2. Hangi süreden sonra SEO çalışması yapılması doğrudur?

  Güncel hayatımızda nasıl eski markalara daha fazla güveniyor ve marka ismiyle ticaretin daha güvenli olduğunu düşünüyor isek… Google’ın da böyle bir algısı ve çalışma mantığı vardır. Google’ın her websiteyi tanıma ve öğrenme süreci vardır. Bu sebeple, ben henüz 2 ayını doldurmamış yeni siteler için çalışma yapmamaktayız.

 3. Sitemizin tasarımındaki ve hızındaki problemleri iyileştiriyor musunuz?

  Google’ın websiteler’de önemsediği 2 temel unsur; kullanıcı deneyimi (UI&UX) ve sayfaların hızlı açılması konusudur. Süreç analizinizi ve planlamanızı yaparken, websitenizdeki iyileştirilmesi gereken noktaları tespit ediyoruz. Ardından siteniz üzerindeki kullanıcı deneyimini ve dolaylı olarak aksiyonu artıracak iyileştirmeleri ve hız sorununuzu kalıcı olarak çözüyoruz.

 4. Yaptığınız çalışmalardan sonra Google tarafından cezalandırılma durumu var mı?

  SEO süreci doğal olduğu taktirde, Google tarafından desteklenen bir süreçtir. O sebepledir ki, kendi kendinize ya da işin ehli olmayan kişiler tarafından yapılan çalışmalar ve yürütülen süreçler daima risklidir. İşinin ehli olan bir ajanstan, SEO Danışmanlığı hizmeti almak bu sebeple en elzem konudur.

DAHA FAZLA BİLGİYE Mİ İHTİYACINIZ VAR?

Ücretsiz bilgi almak için, bizi hemen arayın.

Bazı Müşterilerimiz

batuhann-referanslar

İstanbul Merkez Ofis

Londra Merkez Ofis