Google Nelere Önem Veriyor? Trend Pazarlama Stratejileri!

Google nelere önem veriyor? 2020’nin Dijital Pazarlama trendleri neler? 2020’nin güncel SEO uygulamaları neler? Google’ın 2020 sıralama kriterleri neler? Dijital pazarlama evresi nereye gidiyor? Hepsi ve daha fazlası bu başlığımda.

 

Dijital pazarlamacıların yıllık kampanya planlamayı göze alabilecekleri günler geride kaldı. 2020 yılında en iyi pazarlamacılar, dijital stratejilerini birkaç ayda bir yineleyecek olanlar olacak. Bu şekilde, olumlu sonuçlar veren trendlere odaklanmak ve zamanlarını ve kaynaklarını daha az etkili yaklaşımlar yüzünden boşa harcamamak için sonuçları sürekli olarak analiz edebilecekler. Pazarlama ekibiniz için neyin işe yaradığını belirlemenize yardımcı olmak için, pazarlama stratejinizi geliştirmek ve özellikle Google tarafında istenen sonucu elde etmek için izleyebileceğiniz 5 dijital pazarlama trendini sizin için ele aldım.

 

1-Artırılmış ve Sanal Gerçeklik

Markalar, marka katılımını artırmak ve ürün deneyimini hayata geçirerek bir alıcının satın alma kararını etkilemek için AR ve VR kullanıyor.

AR ve VR ile başarıyı tadabilen bir marka hakkında konuşalım: Coca-Cola, Şubat 2018’de Çin Yeni Yılı’nı kutlamak için bir AR kampanya başlattı. Mesaj, Çin ödeme uygulaması Alipay aracılığıyla artırılmış gerçeklik şeklinde verildi. Alipay’in Çin’de 520 milyondan fazla kullanıcısı var; iki hafta içinde, 6.6 milyondan fazla kişi animasyonu inceledi ve uygulama aracılığıyla küçük parasal hediyeler aldı.

 


Sanal ve artırılmış gerçekliği stratejik olarak uygulayarak, tüketicilere çabalarını en aza indirirken derinlemesine alım öncesi bilgi sağlama konusunda eşsiz bir fırsat yakalarsınız. Bu 2019 yılının en dikkat çekici trendlerinden biri. Statista’ya göre, küresel AR ve sanal gerçeklik pazarının büyüklüğünün sadece dört yılda 209,2 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

 

2-Sesli Arama

Comscore’a göre, 2020 yılına kadar taleplerin % 50’si sesli aramaya dayanacak. İnsanlar giderek daha fazla içerik aramak için akıllı telefonlarında sesli arama kullanıyor. Sorgularına cevap bulmaktan çeşitli ürün ve hizmetleri keşfetmeye kadar, sesli aramayı yazmaktan daha kolay olduğu için kullanıyorlar. Sesli aramanın rahatlığı, insanların aradıklarını anında bulabilmeleri gerçeğinde yatmaktadır.

Tüketiciler genellikle iki ana sesli arama türü kullanır:

 • Kullanıcılara sorularına anında sesli cevap sağlayan akıllı hoparlörler.
 • Yazılı arama sonuçlarını göstermek için akıllı telefonlarda çalışan Siri ve Google Voice Assistant.

Markalar, ürünlerini 2019 yılında uygun fiyatlı olduklarından ve daha yüksek bir yatırım getirisi elde ettiklerinden, ses etkin aygıtlarda sunmayı planlıyorlar. Domino’s pizza bunun en mükemmel örneği olarak verilebilir. Domino’s, geçtiğimiz aylarda müşterilerinin akıllı hoparlörler ile pizza sipariş etmelerini sağlamak için Amazon Echo ile ortak olduğunu kamuoyuna duyurdu.

 

güncel SEO uygulamaları

Sesli arama, bu yıl SEO’da büyük bir rol oynayacak ve pazarlamacılar, tıklama oranlarında artışa yol açan daha hedefli, sesli arama için optimize edilmiş ve belirli içerikler sunarak bu fırsattan yararlanacaklar. Ayrıca Google’ın CEO’su Sundar Pichai, Google sorgularının beşte birinin sesli aramalar ile yapılmaya başlandığını açıkladı. Makalelerinizi ve arama sorgularınızı sesli arama modellerine göre mutlaka optimize edin.

 

3-Sohbet Botları

Sohbet masaları, web sitelerinden mobil uygulamalara ve Facebook’a kadar her yerde müşteri hizmetleri sorgularını yanıtlıyor. Grand View Research’e göre, işletmelerin %45’i müşteri hizmetlerinde birincil iletişim aracı olarak chatbotları tercih ediyor.

7 gün 24 saat müşteri desteği sunmanın yanı sıra, yüzlerce kullanıcıyla aynı anda etkileşim kurabilirler ve bekleme süresi yoktur. Artık alıcıların %75’i hizmet satın almadan önce müşteri hizmetlerinin olumlu dönüşünü karşılaştırıyor. Olumlu müşteri hizmeti sağlayan şirketlere daha fazla para harcaması yapılırken, geleneksel kalan ve müşteriye dokunmayan şirketler daha fazla geri plana düşüyor.

Chatbot’u web sitenize entegre ederek, müşterinin temsilcisinin aramalarını cevaplamasını veya e-postalarını ve mesajlarını yanıtlamasını beklemek zorunda kalmamış oluyor. Spotify’ın Facebook Messenger botu müşterilerin müzik aramasını dinlemesini ve paylaşmasını sağlıyor. Bu sayede de Spotify’i yeni kullanmaya başlayan için, özelleştirilmiş önerilen bir çalma listesi önermiş  ve ortaya çıkarmış oluyor.

 

4-Google Nelere Önem Veriyor: Video Pazarlama

Google’ın paylaştığı bir veriye göre; tüketicilerin/kullanıcıların %43’ü normal bir blog post üzerinde, video tabanlı içerikleri daha fazla görmek istediklerini söylediler. Bu şu demek; web sitenizde bilgilendirici veya eğlendirici daha fazla videolar görmek istiyoruz. Kitlelerin videolara olan ilgisi göz önüne alındığında, bu uygulamanın 2019 ve 2020’de de devam edeceğini söylemek mümkün. Videolar, açılış sayfalarındaki dönüşümleri artırırken metin ve ses kliplerine kıyasla %80 oranında daha fazla merak ediliyor ve izleniyor.

 

Video içeriğini web sitesinde ve pazarlama kampanyalarında kullanmanın yararları:

 • Ürünü merkez sahneye yerleştirir,
 • Müşteriler arasında güven uyandırır,
 • Satın alma kararını etkileyen iknayı sağlar,
 • Doğru açıklamalar hayal kırıklığını azaltır ve böylece getirileri azaltır,
 • Metin okumaktan daha fazla kolay ve eğlencelidir,
 • Canlılık hikaye anlatıcılığının anahtarıdır.

Web sitesi dönüşümlerinizi artırmanıza yardımcı olacak yaygın olarak kullanılan pazarlama videoları:

 1. Nasıl yapılır videoları,
 2. Etkileyen röportajlar,
 3. Ürün tanıtım videoları,
 4. Müşteri referansları,
 5. Marka hikayeleri,
 6. Hakkımızda videoları,
 7. Etkinlik videoları,
 8. Web seminerleri.

 

5-Google Nelere Önem Veriyor: SEO’da Büyük Değişim!

Google geçtiğimiz yıl, “Google PageSpeed ​​Insights” için bir güncelleme yayınladı. Bu, dijital reklam verenleri uyaran birçok arama algoritması güncellemesinden sadece bir tanesidir.

Bu güncellemeyle, Google şimdi kullanıcının amaçlarını her zamankinden daha iyi tanıyor. Algoritma güncellemesi ile; konum, arama geçmişi ve arama denklemindeki diğer bilgiler gibi kullanıcının demografik bilgisini doğrudan tanıyabiliyor.

 

google nelere önem veriyor

 

Google, algoritma güncellemelerine ek olarak hızlı yüklenen ve açılan sitelere öncelik vereceğini ve bunları daha yavaş açılan web sitelerine kıyasla arama sonuçlarında daha iyi sıralayacağını belirtti. Bunun sebebini, artık insanların arama alışkanlıklarının değişmeye başlamasıyla olduğunu söylemek mümkün. Artık çoğu insan cep telefonlarını birincil tarama aracı olarak kullanıyor.

Yerel ve görsel arama, bilgi aramanın heyecan verici bir yolu haline geldi. Google tarafından yapılan bir ankete göre; yapılan tüm mobil aramaların %30’u konum tabanlı ve tüm Google aramalarının %46’sı yerel aramalar. Artık ağırlıklı olarak yerel müşterilere hizmet veren şirketlerin, yerel SEO stratejilerine odaklanmalı çok daha faydalı olacaktır.

 

2020’de odaklanılması gereken en iyi SEO uygulamaları:

 • Arama motorları için değil, kullanıcılar ve onların deneyimleri için web siteler oluşturun,
 • Çeşitli sayfa türlerini her sayfaya entegre edin,
 • Hacklinkten uzak durup, sadece doğru backlink tekniklerini uygulayın,
 • Web sitenizin hızını mutlaka optimize edin,
 • Şema (schema.org) işaretlemesi kullanın,
 • Web sitenizin site haritasını mutlaka oluşturun,
 • Video pazarlamaya odaklanın,
 • Daha uzun formlu sütun içerikler oluşturun,
 • Yerel aramalar için web sitenizi optimize edin.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir