Viral Reklam Nedir? Viral Reklamın Etkileri Nelerdir?

Viral Reklam Nedir? Viral Reklama Giriş

Viral Reklam, bilindiği üzere ilgi çekici bir içeriğin, hızlı şekilde paylaşılma ve yayılma esasına dayanır. ”Şu videoyu gördün mü?” “Şuna bir baksana.” ”Şundan haberin var mı?” diye sizlere gelen tüm video ve görseller bu alanın çalışma programına dahildir. Güldüren, düşündüren, hüzünlendiren, şaşırtan ve doğrudan insanın kendisinden bir şey bulmasını sağlayan bu içeriklerin özelliği genellikle bir duyguyu uyandırması, bazen de hiç dile getirilmemiş, ama var olan durumların samimiyetle yansımasıdır.

 

viral reklam

Viral Reklamlar Nelerdir?

İçerik odaklı viral etki dediğimizde, tek bir içeriğin, belirlenen hedef kitle arasında hızlı şekilde paylaşılmasından bahsetmiş oluruz. Hedef kitle, içerikte kendinden bir şeyler bulur ve bir duygu hisseder. Bunun sonucunda da, içeriği organik olarak arkadaşlarıyla paylaşır. İçerikte bir reklam mesajı veya görseli yer aldığında, viral etki sağlanmış olur.

Katılım odaklı viral etki dediğimizde ise, bir davranışın birçok kişi tarafından gerçekleştirilmesidir. Bu katılımın en büyük örneğin, Ice Bucket Challenge olmaktadır. Bu tarz videolar, pek çok kişiyi çevresinden görerek trende yani virale katılması sağlar. Bir konuya dikkat çekmek, markanın mesajını yaymak ya da bir ürünün etkisini göstermek gibi amaçlar için idealdir.

Viral kampanyalarda odak, ilgi çekici içerik veya davranıştır. Örneğin, ”Starbucks Kahvelerinde Kampanya!” dediğinizde bunun paylaşımı oldukça düşük olacaktır. Bunun yerine kahve içme challenge başlatıp, videoların sonunda Starbucks markasına teşekkür edilir ise… Bu gönüllü olarak paylaşılacak ve pek çok kişi de bu çılgınlığa katılmak için birbiriyle yarışacaktır.

 

Viral Reklam Etkileri Nasıl Ölçülür?

Bir viral reklamın başarılı olup, olmadığını ölçümlemek ve sonuca bağlamak oldukça kolaydır. Eğer kampanyanızın bir viral olduğu anlaşılmadan hızlıca yayılıyor ve kitleleri harekete geçiriyorsa, o kampanya başarılı olmuş demektir. Bu noktada doğru içeriği, doğru hedef kitleye sunmak oldukça önemlidir. Doğru strateji ile hareket geçmiş olan bir Viral çalışmanın, başarısız olma olasılığı oldukça düşüktür. Viral reklam kampanyalarıyla ilgili kafanıza takılan soruları ve merak ettiğiniz konuları yorum olarak bana yazmaktan lütfen çekinmeyiniz…

 

 

1 thought on “Viral Reklam Nedir? Viral Reklamın Etkileri Nelerdir?

  1. Viral reklam gerçekten çok önemli. Özellikle ülkemizde sosyal medya kullanımı bu kadar yaygınlaşmişken bunu kullanmamak gerçekten pastada büyük dilim bırakmak demektir
    Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir