SEO: Arama Motoru Optimizasyonu Nedir? SEO Nasıl Yapılır?

seo

KISIM-1: SEO Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

SEO Search Engine Optimization yani Türkiye’de bilinen adıyla Arama Motoru Optimizasyonu, sitelerin daha yüksek konumlarda sıralama alması için yapılan çalışmalar bütünüdür. Her web site sahibi, sitesinin daha fazla organik ziyaretçi alması için ilk sayfada ve iyi bir konumda yer almak ister. Çünkü SEO size para harcamadan, müşteri kazanma imkanı tanır. Bugün size SEO hakkında merak ettiklerinizi anlatıyor olacağım.

 

Google’ın Önerdiği Doğru SEO Uzmanı Seçme Yöntemleri;

 

KISIM-2: Doğru SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO süreçlerinin en temel prensibi, çalışma yapılacak olan arama motorunu doğru anlamaktan geçer. Doğru SEO çalışmasını yapmak bu sebeple oldukça önemlidir. Google halen Dünya üzerinde en çok kullanılan arama motoru konumunda ve algoritmasını sürekli güncellemektedir. Ancak değişmeyen bazı temel unsurlar var. Bunlar;

 1. Sitede önemli bilgileri grafik değil metinle belirtin. Google’ın birçok dosya türünü ayrıştırıp dizine ekleyebilmesine rağmen metinler hala sayfanın içeriğini anlamasına yardımcı olan en güvenli seçenektir. Metin olmayan içerikler kullanıyorsanız veya sitenin içeriğiyle ilgili ek bilgi sağlamak istiyorsanız, Google’ın içeriğinizi anlamasına yardımcı olmak için sayfalarınıza yapılandırılmış veriler ekleyin.
 2. Sayfalarınıza yapılandırılmış veriler ekleme imkanınız yoksa bir sayfanın bölümlerini vurgulamanıza ve Google’a her bir bölümün neyi temsil ettiğini belirtmenize olanak tanıyan Veri İşaretleyici aracını kullanabilirsiniz. Bu sayede sayfanızda ya da içeriklerinizde fiyat, soru-cevap ve diğer detayları gösterebilirsiniz.

 

KISIM-2.1: SEO Süreçleri Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

 1. Video: Google’ın sitenizde barındırılan videoları bulmasını, taramasını ve sonuçları göstermesini sağlamak için video en iyi uygulamalarımızı uyguladığınızdan emin olun. Video içerikler, sayfalardan hemen çıkma oranlarını düşüren en büyük unsurdur.
 2. Podcast Yayınlama: Google podcast RSS feed’lerini, yönergelerde açıklandığı gibi yapılandırılmış verilerin içinde gösterirseniz bunları kolaylıkla indexleyecektir. 2020 yılının 2. çeyreğinden bu yana Podcastler her geçen gün önemini daha da artırmaktadır. Özellikle Clubhouse gibi uygulamaların sayılarının her geçen gün artmasıyla beraber, Podcastlerin öneminin iyiden iyiye artacağını söylemek mümkün.
 3. Resimler: Resimlerinizin Arama’da görünmesini sağlamak için Google’ın resimlerle ilgili yönergesini inceleyebilirsiniz. Bir resmin dizine eklenmesini engellemek için robots.txt Disallow kuralını kullanabilirsiniz.
 4. Çocuklara Yönelik: İçeriğiniz özellikle çocuklar içinse, Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası’na uymak amacıyla sayfalarınızı veya sitenizi çocuklara yönelik olarak işaretlemeyi unutmayın.
 5. Yetişkinlere Yönelik: Siteniz veya belirli sayfalarınız yetişkinlere yönelik içerik barındırıyorsa bu içeriği yetişkinlere yönelik içerik olarak etiketlemeyi düşünebilirsiniz.

 

I ❤️ Google.

seo

 

KISIM-3: Google’ın ve Kullanıcıların Sitenizi Anlamasına Yardımcı Olun!

Google botları bir sayfayı tararken sayfayı ortalama bir kullanıcıyla aynı şekilde görmelidir. Oluşturma ve dizine ekleme işlemlerini en iyi şekilde yapabilmesi için botların web sitenizde kullanılan JavaScript, CSS ve resim dosyalarına erişmesine her zaman izin verin. Sitenizin robots.txt dosyası bu öğelerin taranmasına izin vermiyorsa, bu durum içeriğinizi oluşturma ve dizine ekleme işlemini doğrudan olumsuz etkiler. Bu da doğru sıralamada yer alamamanıza sebep olabilir. Ayrıca hala incelemediyseniz: 2021 SEO Rehberi içeriğime mutlaka göz atın derim.

 

KISIM-3.1: Benzersiz Sayfa Başlıkları Oluşturun

Sitenizdeki her sayfa için benzersiz bir başlık oluşturmanız gerekir. Bu Google botlarının ve kullanıcıların, sayfalarınızı daha kolay anlamasını sağlar.

<title>SEO: Arama Motoru Optimizasyonu Nedir? SEO Nasıl Yapılır?</title>

 

Başlıklar hem kısa, hem ilgi çekici, hem de bilgilendirici olmalıdır. Başlık çok uzunsa veya daha az alakalı olduğu kabul edilirse Google arama sonuçlarında başlığın yalnızca bir kısmını veya otomatik oluşturulan bir başlık gösterebilir. Google, ayrıca, kullanıcının sorgusu veya arama için kullandığı cihaza bağlı olarak her zaman farklı başlıklar gösterebilir. Ancak en önemli unsur; sitenizin başlıklarını, gereksiz anahtar kelimelerle doldurup spam yapmayın.

 

KISIM-3.2: Benzersiz Sayfa Açıklamaları Oluşturun

Google, description meta etiketlerini sayfalarınıza ilişkin snippet’ler olarak kullanabilir. Bu yüzden, açıklama meta etiketleri oldukça önemlidir.

<meta name="description" content="SEO: Arama Motoru Optimizasyonu Nedir? SEO Nasıl Yapılır? Arama Motoru Optimizasyonu SEO'yu Öğrenmeyen Kalmayacak. Hemen Ücretsiz İnceleyin.">

 

Kullanıcılar description meta etiketinizi bir arama sonucunda açıklama olarak gördüklerinde, onlara hem bilgi sunacak hem de ilgilerini çekecek bir açıklama yazdığınıza emin olun. Açıklama içeriğinizin arama’da tam olarak gösterilecek yeterli uzunlukta olduğunda, kullanıcıların arama yapma biçimlerine ve yerlerine bağlı olarak farklı boyutlu snippet’ler görebileceklerini unutmayın. Kullanıcıların, sayfanın faydalı ve alakalı olup olmadığını belirlemeleri için ihtiyaç duyacakları tüm bilgileri girdiğinize emin olun.

 

seo

 

KISIM-4: SEO Süreçleri Nasıl Yönetilmelidir?

 1. Sitenizi ilginç ve yararlı hale getirin; Çekici ve yararlı içerik oluşturmak muhtemelen web sitenizi, burada tartışılan diğer tüm faktörlerden çok daha fazla etkileyecektir. Kullanıcılar, gördüklerinde iyi içeriği anlarlar ve büyük olasılıkla diğer kullanıcıları da o içeriğe yönlendirmek isterler. Bu, blog yayınları, sosyal medya hizmetleri, e-postalar, forumlar veya diğer araçlarla olabilir.
 2. İçeriklerinizi Google için değil, kullanıcılar için yazın; Sitenizi ziyaretçilerinizin gereksinimlerine göre tasarlarken arama motorlarının sitenize kolayca erişebileceklerinden emin olmak genellikle pozitif sonuçlar doğurur.
 3. Kullanıcıların güvenini kazanacak şekilde davranın; Kullanıcılar güvenilir olduğunu düşündüğü sitelere ziyaret ederken kendilerini daha rahat hissederler. Markalaşmık siteler, daima güvenilirdir. Belirli bir alandaki uzmanlığınız ve güvenilirliğinizle itibar kazanın. Sitenizi kimin yayınladığı, içeriği kimin hazırladığı ve sitenizin hedefleri hakkında bilgi verin. Alışveriş sitelerinin ve diğer finansal işlem web sitelerinin, kullanıcıların sorunlarının çözülmesine yardımcı olmak için açık ve tatmin edici müşteri hizmetleri bilgileri sunmaları gerekir. Haber siteleri, içerikten kimin sorumlu olduğu hakkında net bilgiler sağlamalıdır.
 4. Uzmanlık ve yetkinlik alanınızı netleştirin; Bir sitenin uzmanlığı ve yetkinliği onun kalitesini artırır. Sitenizdeki içeriğin, konuda uzman kişiler tarafından oluşturulduğundan veya düzenlendiğinden emin olun. Örneğin, uzman veya deneyimli kaynaklar sağlamak, kullanıcıların makalelerin uzmanlığını anlamalarına yardımcı olabilir.
 5. Verilen linkleri akıllıca kullanın; Bağlantı metinleri, kullanıcılara ve Google’a bağlantı verdiğiniz sayfayla ilgili bilgiler verir. Sayfanızdan bir başka sayfaya verilen bağlantılar dahili ve sayfanızdan bir başka siteye verilen bağlantılar harici bağlantılardır. Her iki durumda da, bağlantı metniniz ne kadar iyi olursa kullanıcıların bağlantı verdiğiniz sayfaya gitmesini ve Google’ın o sayfanın neyle ilgili olduğunu anlamasını sağlar.

 

KISIM-4.1: SEO Ajansları ve SEO Danışmanları Süreç Yönetimlerinde Neler Yaparlar?

 • Sektör, rakipler ve rekabet analizi
 • Hedef anahtar kelimelerin araştırılması ve belirlenmesi
 • Site içi optimizasyon ve iyileştirmeler
 • Mobil kullanıcı deneyimi iyileştirmeleri
 • Tüm imlemelerin ve linklerin yeniden inşası
 • Site hızı analizi, önerileri ve optimizasyonu
 • Çeşitli izleme ve iyileştirme optimizasyonları (UI/UX)
 • Arama motorları tarafından alınmış cezaların iyileştirilmesi
 • Sayfalama ve yinelenen içerik düzenlemesi
 • Eski, güncelliğini yitirmiş ve kırık linklerin düzenlenmesi
 • Görsellerin ve gömülü videoların iyileştirilmesi

 


Vermiş olduğum danışmanlık hizmeti ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, SEO Danışmanlığı sayfamı ziyaret edebilir ya da dilerseniz WhatsApp üzerinden bana ulaşabilirsiniz.


 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir