Müşterileriniz yalnızca bir arama sorgusu uzağınızda. Özünde, arama web sitenize açılan gerçek bir kapı gibidir. Şöyle düşünün, hedef kitlenize ulaşmanın en etkili yolu bu çünkü çevrimiçi deneyimlerin %68’i bir arama motoruyla başlıyor. Ama işte çılgınca olan şey… Aramanın eskiden ne kadar acı verici olduğunu hatırlıyor musunuz? Bahse girerim daha önce nasıl olduğunu hatırlamıyorsunuzdur.

Aramanın evrimi uzun bir geçmişe sahip. Kullanıcı davranışlarından etkilenmeye başlayan süreçler tüm arama motorlarının yeni bir evrimine doğru ilerletti. Onlarca yıldır çevrimiçi aramanın yeni bir şekil almasını izledik ve izlemeye devam ediyoruz. Bu nedenle, gelecekteki arama eğilimlerini anlamak için nelerin değiştiğine bakmalıyız. Sadece son iki yılı düşününce bile çok şey değiştiğini görebiliriz. 2023’te nelerin değiştiğini ve nereye gittiğimizi gözden geçirerek aramanın bizi neler beklediğini birlikte görelim.

 

Arama Görünümü Nasıl Değişti?

Ask Jeeves, Lycos veya WebCrawler’ı hatırlıyor musunuz? Sadece bu arama motorlarından bahsetmek büyük bir gerileme olacaktır. Arama dünyası, basit anahtar kelime sorgularından sürekli değişen karmaşık, veri odaklı bir ekosisteme dönüştü. Kullanıcı davranışı değiştikçe arama ortamı da değişir. Hiçbir şey oyunu mobil cihazlara geçişten daha fazla değiştirmedi elbette. Tüm indexlemelerin seyri ve süreci birden bire değişti. Sesli arama kullanımının artması dışında, artık yapay zekanın arama algoritmalarına entegrasyonunu görüyoruz. Ek olarak, bir arama motoru olarak görsel aramanın ve sosyal medyanın yükselişi, arama ortamını da etkiledi.

Sonuç olarak, arama motorları artık bir sorgunun arkasındaki arama amacını daha iyi anlayabiliyor ve daha kişiselleştirilmiş ve alakalı sonuçlar sunabiliyor. Google, insanlara aradıkları sonuçları vererek onları ilk sıraya koyduklarını açıkça ortaya koymuştur. Google , 2021’de arama motorunda binlerce iyileştirme elde etmek için 700.000’den fazla deney ve A/B testi yaptı .

 

Google Algoritma Değişiklikleri Etkili İçeriği Yeniden Tanımlıyor

2022 Mayıs ayındaki büyük algoritma güncellemesinin, Google’ın etkili içeriği yeniden tanımlamasına ve 2023 için yeni SEO trendleri belirlemesine yardımcı olduğuna şüphe yok.

Kazananlar ve kaybedenler aşağıdaki ana öğelere dayanıyordu:

 • Backlink varlığı: Diğer web sitelerinden doğal bağlantılar toplama başarısı.
 • Önemli Web Verileri (CWV): Google’ın bir web sitesinin kullanıcı deneyimini ölçmek için kullandığı hız ölçümleri.
 • Anahtar kelime evreni: Bir sitenin SEO stratejisine dahil edilen anahtar kelimelerin ve anahtar kelime öbeklerinin sayısı.
 • Sayfa amacı: Bir sayfanın içeriğinin, arama yapanların görmeyi bekledikleriyle ne kadar iyi eşleştiği.
 • Sayfa hızı: Daha hızlı siteler, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) daha üst sıralarda yer alma eğilimindedir.
 • UX özellikleri: Tarama deneyimini kullanıcılar için daha kolay ve verimli hale getiren özellikler.

Google’ın en son güncellemesinin temel amacı, düşük kaliteli içeriği cezalandırmaktır.

Şimdi mevcut içeriğinize bakmanın ve kullanıcı deneyimi ve teknik SEO için optimize etmeniz gerekip gerekmediğini değerlendirmenin tam zamanı. Asıl hedef; arama motorlarını memnun etmek değil, kullanıcıları memnun etmektir. Her şey güncel, faydalı içerikle ilgili, insanların istediği de tam olarak bu.

 

Video İçerikler SEO’da Önceliklidir!

Video, en çok tercih edilen içerik türü haline geldi bile. Bu, videoyu pazarlama stratejinizde olmazsa olmaz bir unsur haline getirir. İnsanların haftada ortalama 19 saat çevrimiçi video izlediği göz önüne alındığında, neden daha fazla pazarlamacının videoyu stratejilerine dahil ettiği ve bunun için daha fazla harcamaya istekli olduğu anlaşılıyor. Video ile sosyal medya pazarlamasından yararlanmak, 2023 için en önemli SEO trendlerinden biri olacaktır.

Kısa videolar oluşturan daha fazla içerik oluşturucu ve TikTok’ta alışveriş yapan daha fazla kullanıcıyla, Google’ın kullanıcıları aradıkları şeyle buluşturması mantıklı bir unsur. YouTube, kısa biçimli videonun artan popülaritesi ile TikTok ve Instagram’ın ortaya çıkan güncellemelerine ayak uydurmak için Shorts’u kullanıma sundu bile.

Bir izleyiciyi etkilemek için sadece birkaç saniyeniz var, bu yüzden çarpıcı olmanız gerektiğinizi unutmayın. Söylemek zorunda olduğunuz şeyin onlarda yankı uyandırması gerekiyor.

 

SERP’ler Kendi Hedefleri Oluyor

Bu “keşif” çağında tüketiciler, arama motorları da dahil olmak üzere her yerden karar vermelerine yardımcı olabilecek ürün ve hizmetler arıyor. Google bunu her zamankinden daha fazla anlıyor ve kullanıcılara saf arama sonuçlarının ötesine geçen ödüllendirici bir kullanıcı deneyimi sağlamak için çaba harcıyor. Son birkaç yıldır arama yapanların aramalarından daha fazla değer elde etmelerine yardımcı olan bir dizi değişiklik yapıyorlar .

Aşağıda, Google’ın kullanıcıları arama ve içerik arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapma konusunda nasıl desteklediğine dair birkaç örneği sizinle paylaştım:

 • Kalite ve kesinlik : Google’ın para kazanmak için arama motorunu kullanacak ve ona güvenecek insanlara ihtiyacı vardır. Bu, içerik kalitesini, alaka düzeyini ve doğruluğunu ilk sıraya koymayı gerektirir.
 • Hız : Hız değerlendirmesi Google’ın başlangıcından bu yana evrim geçirmiş olsa da, kullanıcıların bilgileri neredeyse göz açıp kapayıncaya kadar alabilecekleri bir noktaya gelmesi zaman aldı.
 • Kolaylık ve sezgi : Sesli arama ve diğer mekanizmalar, arama deneyimini büyük ölçüde geliştirdi. Pek çok arama sonucu yeni başlayanlara hitap eder ve ardından akademik literatür ve makaleleri araştırmak için Google Akademik gibi gelişmiş özellikler vardır.
 • Daha fazla otomasyon, daha az manuel çaba : Google, yakın zamanda, doğrudan insan tasarımı veya geliştirmesi olmadan, arama algoritmasını otomatik olarak iyileştirmek için yapay zekanın yeteneklerini kullandı.

Önemli Web Verilerine Odaklanın

Önemli Web Verileri , web sayfalarındaki kullanıcı deneyimini ölçen bir dizi performans ölçümüdür.

 1. En Büyük İçerikli Boya (LCP): Yükleme performansını ölçer ve sayfanın ana içeriğinin hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamayı amaçlar.
 2. İlk Giriş Gecikmesi (FID): Etkileşim süresini ölçer ve kullanıcıların sayfayla mümkün olan en kısa sürede etkileşim kurmasını sağlamayı amaçlar.
 3. Kümülatif Düzen Kayması (CLS): Görsel kararlılığı ölçer ve sayfa düzeninin beklenmedik bir şekilde değişmemesini sağlamayı amaçlar.

Bu ölçümler, web’de iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için çok önemlidir. Google kesinlikle öyle düşünüyor, bu yüzden çoğu SEO uzmanı yukarıdaki 3 tanımın ne anlama geldiğini biliyor.

Web geliştiricilerinin, kullanıcıların bir siteyi ziyaret ederken iyi bir deneyim yaşamasını sağlamak için bu ölçümleri izlemesi ve iyileştirmesi gerekir. Sayfa yükleme hızları ve görsel kararlılık gibi tüm bu göstergeler, bir web sitesindeki kullanıcı davranışını belirler. Temel web hayati puanlarınızı artırın ve sıralamalarınızı iyileştirin. Başlamanın basit bir yolu, resimleri optimize etmek, JavaScript yürütme süresini kısaltmak ve sunucu yanıt hızlarını iyileştirmekten geçiyor.

 

AR Hile Değildir ve Geleceğe Şekil Verecek!

Statista , 2024’te dünya çapında 1,7 milyardan fazla mobil AR kullanıcısı olacağını bildiriyor. Birçoğu, 2023’ün pazarlamacıların AR ve onunla birlikte gelen fırsatlar konusunda ciddileştiği bir yıl olmasını bekliyor.

Örneğin, alışveriş yapanların %60’ından fazlası, alışveriş deneyimlerini geliştirmek için AR’yi tercih ediyor. Web tabanlı artırılmış gerçeklik, kullanıcıların mağazada olmadan aksesuarları, kıyafetleri, ayakkabıları ve daha fazlasını sanal olarak denemelerine olanak tanır.

Müşteriler, bir satın alma işlemi yapmadan önce “görsel ürün” üzerinde deneyerek ilgi çekici ve sürükleyici bir deneyime katılarak hangi ürünün kendileri için en iyi olduğunu öğrenebilirler. Kendinizi rekabetten ayırabilir ve potansiyel müşterilere markanızı öğrenmeleri için yepyeni ve büyüleyici bir yol sağlayabilirsiniz.

AR’nin yarının gelecek vaat eden teknolojileri olarak görsel yetenekler aracılığıyla yapay zeka ile bağlantı kurmasını bekleyin.

 

Marka Olmadan SEO Yeterli Değildir

SEO her zaman değişiyor. Ayrıca anlaşılması en kolay konsept değil. Ancak, kullanıcı davranışını incelemenize ve müşterilerin görmek istediklerine büyük bir bakış atmanıza olanak tanır. Markalaşma ve SEO birbirlerinin güçlerini harekete geçirir.

Dokunabileceğiniz tüm SEO stratejileriyle, hedef kitlenizin de sizi aramaya devam etmesi gerekiyor. Bu, hem markalı hem de markasız anahtar kelimeleri hedefleyerek kendinizi markalaştırmak anlamına gelir . Bu, rakiplerinizden sıyrılmanıza yardımcı olacaktır.

 

GA4’ü Kullanmaya Hazır Olun

Google Analytics 4, potansiyel müşteriler oluşturmak veya çevrimiçi ve çevrimdışı müşteri etkileşimi arasında bağlantı kurmak gibi temel hedefler hakkında size bilgi vererek işletmenizi destekleyebilir.

Pazarlama taktiklerinizi geliştirmek için kullanıcı davranışı ve dönüşümler, potansiyel kitle ve daha fazlası hakkında yeni tahmine dayalı içgörülere erişebileceksiniz.

Oturum tabanlı model, pazarlamacıların hedef kitlelerini anlamalarına yardımcı olacak etkinlik tabanlı verilere (bir site veya uygulamadaki farklı kullanıcı etkileşimlerinin bir ölçüsü) doğru dönüşecek. Bunun arkasındaki amaç, daha bilinçli pazarlama stratejileri oluşturmaktır.

Yeni isabetleri geçmiş verilerinizle başarılı bir şekilde birleştirmek için mümkün olan en kısa sürede GA4’e geçin.

 

Kaliteli İçerik ve Web Sitesi Her Zaman Önemlidir

Kalite, 2023 ve sonrası için SEO trendlerinin şüphesiz ki bir parçası olacak. Aramanın evrimi kaçınılmazdır ve arama yapanlar için en iyi içeriğin en iyisini sunmak için kaliteli içerik ve süreçlerin eşit olması gerekir. İnsanlar her zaman yüksek kaliteli sonuçlar ararlar.

Yüksek kaliteli içerik yalnızca pazarlama hedeflerine ulaşmakla kalmaz, aynı zamanda:

 • Yetkili
 • Özlü
 • Güvenilir
 • Eğitici
 • İlgili
 • Kullanışlı

Ama en önemlisi: kullanıcının arama sorgusu için en iyi yanıt ve sonuç olanlar olmaktadır. Google, kullanıcılar için alaka ve yetki yoluyla kaliteli içeriğe önem veriyorsa, siz de bunu mutlaka yapmalısınız.Bu, yeni bir arama çağının sadece başlangıcı. 2023’te SEO ve dijital pazarlamada önemli gelişmeler göreceğiz.

YouTube ve diğer platformlardaki yapay zeka, temel web hayati öğeleri ve video pazarlama, büyük ilerleme kaydedecektir. Web sitelerine dikkat çekmeye ve kullanıcı deneyimini geliştirmeye çalışan pazarlamacılar için daha önemli varlıklar haline gelecekler .

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

top