insan kaynaklarıİnsan Kaynakları: İddialı olmaktan çekinmeyin!

Gerçek şu ki, İnsan Kaynakları departmanlarının hırslı insanlara ihtiyaçları var. Geçtiğimiz yılın Gartner raporları da bunu destekler biçimde.

Çalışanlar içinde memnuniyetsizlikler, yine hırsın bir parçası. Birçoğumuz kamuya açık bir şekilde, kuruluşumuzda istediğimiz bir değer / duygu / potansiyel faktör olduğunu söyleyerek rahatsızlık duyuyorsak, şirket içi büyük sonuçlar elde etmek için hırslara ihtiyaç duyulmaktadır.

İnsan Kaynakları departmanları doğru kişiyi bulmak için doğrudan ideallerine ve hırslarına odaklanır. Takım çalışması iyi sonuçlar ortaya çıkartıyor olsa da, takımın her bir bireyinin tek tek en iyilerden oluşması gerektiği de büyük bir gerçek konumunda. Tabi bu hırsı daima şirketi kalkındırma ve iyiye kullanmakta fayda var.

Adayların işe alım süreçlerinde görüşmelerini kolaylaştıracak ve hırslarını gösterebileceği dört temel etken var. Gelin şimdi bu etkenlere hep birlikte göz atalım…

 

Kariyerinizi doğrudan belirleyecek dört etken var!

1-30 yaşına gelmeden hedeflerinizi doğru belirleyin ve kariyer adımlarınızı buna uygun olarak atın. Hırslarınız sadece geleceğiniz ve kariyeriniz için olsun. Birilerinin üzerine basarak yükselmek, asla hedefleriniz arasında yer almamalıdır!

2-Eğer bir işe alım sürecindeyseniz ve bir değerlendirmeden geçiyorsanız, ik personelinin hırsınızı görmesinin iki önemli yolu var. İlki yüksek girişkenlik/atılganlık. İkincisi iyi bir takım oyuncusu olduğunuzu göstermeniz.  Yüksek atılganlık yetisine sahip kişiler, genelde doğru zamanda harekete geçecekleri için; ik personelleri bu karakterdeki kişilere oldukça ehemmiyet vermektedirler.

3-Takımda çalışan kişi sayısının düşük olması, bu takımın kötü bir takım olduğu anlamına gelmez. Önemli olan işe olan inanç ve tutkuyla çalışmaktır. İşe alım sürecinizde, ik personeline tutkunuzdan ve yapabileceklerinizden bahsedin. Çünkü yüksek tutku, adayları daima diri tutar. Bir adayın LinkedIn profiline baktığınızda, hırsın izlerini görürsünüz. Yüksek tutkulu bireyler, diğerlerine göre daha fazla bağlantıya sahiptirler. Daha fazla içerik paylaşırlar ve tamamen etkili profillere sahiptirler. Yüksek tutku düzeylerine sahip bireyler, bu sebepten ötürü genellikle akranları tarafından nefret edilebilmektedirler.

4-İş görüşmesini tamamlayıp, işe başlayacağınız kesinleştiğinde ofise hızlı bir giriş yapmakta fayda var. Zira hırslarını birilerinin üzerine basarak yükselmek için kullanan ve tek yaşama gayesi bu olan insanlar, sizin kuyunuzu kazmak için başlayabilir. Hedefiniz ne olursa olsun, amacınız hep iyi bir insan olabilmek adına olsun.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

top