Dijital Pazarlama Nedir? 5 Madde’de Dijital Pazarlama!

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital kanallar kullanılarak verilerin, hizmetlerin ya da içeriklerin pazarlama yöntemidir. Bugün dijital pazarlamanın en büyük yükselişi, geleneksel pazarlamanın birincil hedef kitleye dokunamaması sebebiyle olmakta. Müşteri deneyimini artırmak, alıcının markaya dokunmasını sağlamak ve interaktif markalar inşa etmek bu sebeple önemli bir hal almıştır. Günümüzde dijital pazarlama, tüketici davranışına benzersiz yaklaşımı ile yalnızca yeni bir pazarlama trendi olmanın çok ötesindedir. Sosyal Medya’da bilinirliğini artıran marka sahibi ise, internet ve alternatif sosyal medya mecralarını kullanarak ürünlerinin satışını rahatlıkla gerçekleştirebilmektedir. Artık dijital pazarlama için bütçe ayırmayan büyük ve orta düzeydeki firmaların, pazardaki rekabette rakiplerinden geriye düşecekleri yadsınamaz bir gerçektir. Dijital Pazarlama ile birden fazla dijital kanalda kendinizi gösterip, markanızı tanıtarak satış potansiyelinizi artırabilir, müşteriyle olan bağlarınızı ve aidiyet duygunuzu sistematik olarak geliştirip, güçlendirebilirsiniz. Aşağıda sizlerle 5 temel maddede Dijital Pazarlama sürecini paylaşacağım.


dijital pazarlama1-Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Web sitenizin, Google-Yandex-Bing gibi arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı sağlayan çalışma içeriğidir. SEO uçtan uca sonsuz bir süreçtir ve bir site için asla “SEO SÜRECİ BİTTİ” denilemez. SEO sürekli emek ve çaba ister, karşılığında ise web sitenizin aldığı organik (ücretsiz, doğal) trafik miktarını arttırır. Kısacası, Dijital Pazarlamanın en önemli ayağı, birim maliyeti yani giderinizi düşürdüğü için SEO’dur. Bir başka makalemde sizlerle, az bilinen ve çok işinize yarayacak olan SEO ipuçlarını paylaşıyor olacağım. Takipte kalın…

 

dijital pazarlama nedir2-İçerik Pazarlama

İçerik pazarlaması tam satış odağından kaçınarak müşteri odaklı içerik üretimine verilen genel addır. Web sitenizde ve müşterilerinize dokunduğunuz her ortamda içerik pazarlaması yöntemini uygulayabilirsiniz. İçerik pazarlaması potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekmek, marka bilinci oluşturmak, geri dönüşüm oranlarını arttırmak ve müşterilerinizi markanıza sadık bir hale getirmek için idealdir. Çalışmalarınızın geri dönüşleri ve sonuçları kısa süre içerisinde gözlenemiyor olsa da, içerik pazarlaması markalar için etkili bir “ben buradayım!” deme yöntemidir.

 

dijital pazarlama nedir3-Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

SEM yani, Search Engine Marketing’in Türkçe karşılığı para ödeyerek satın aldığınız reklam içeriğidir. Google, Yandex ve diğer ücretli reklam mecraları bu pazara dahildirler. Doğru optimize edilen kanallar, doğrudan hedef kitleye ulaşmakta büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu yollarla çok kısa bir süre içerisinde web sitenizin, markanızın ya da oluşumunuzun tanınırlığını arttırabilirsiniz. Rekabetin en büyük olduğu sektör, Google Adwords sektörüdür. Google’a reklamınızı göstermesi için para ödüyor olsanız da, ayrıca onun pek çok isteğini de yerine getirmeniz gerekir. Bunlar; site/sayfa açılış hızı, kelimenin reklamla alaka düzeyi, reklam kalite puanı ve son kullanıcı deneyimi gibi birbiriyle bağlantılı çalışan başlıca isteklerdir. Birim maliyeti, kelimenin değer hacmi ve tıklama başına size ücretlendirilir. Google Adwords özellikle B2B sektörler için, SEO çalışmalarına nazaran daha hızlı sonuçlar verir. Elbette bu yöntem hızlı geri dönüşüne eş değer olarak, yüksek maliyetler ortaya çıkartmaktadır.

 

4-Sosyal Medya Pazarlaması

Facebook sponsor, Youtube sponsor, Instagram sponsor, Twitter trend topic ve LinkedIn sponsor reklamları bunların başında gelmektedir. Sosyal medya devlerinin başlıca gelir kaynağını, sosyal medya pazarlamaları oluşturur. Bu mecralarda verdiğiniz paralı reklamlar ile dijital pazarlama çalışmalarına dahildir. Sosyal medya pazarlamasında, hedef kitlenize kullanım alışkanlıklarına göre kısa yoldan ulaşabilirsiniz. Sosyal medya kullanımının artması ile pazarlama faaliyetlerinin bu alana doğru kaydığı bilinen bir gerçektir. Bu yüzden dijital pazarlama, sosyal medyadan doğrudan ayrı bir biçimde yapılamaz. Ayrıca doğru sosyal medya reklamları ve postları, ciddi manada backlink yani SEO dostu içerikler olmaktadır. Bu da size bir taşla, iki kuş vurmanız için yeni bir imkan sağlamaktadır.

 

dijital pazarlama5-Viral Pazarlama

Viral, içeriğin organik olduğu düşünülüp reklam olduğu bilinmeden patlayan içerik türüdür. Özellikle video çalışmalar üzerinden yapılan viral çalışmalar, etkili olduğu taktirde marka adına oldukça ses getirmektedir. Viral çalışmaların en önemli özelliği, kullanıcıların kendi arzuları ile içeriği paylaşmaları yani post etmeleridir. Birinci kullanıcı deneyimini yönlendirilmenin belki de en zoru olan Viral Pazarlama yöntemi, kullanıcı ile etkileşimi  doğrudan arttıran en zor dijital pazarlama yöntemlerinden biridir.

 

Yukarıda sizlerle paylaşmış olduğum 5 mühim Dijital Pazarlama yöntemi dışında önemini yavaş yavaş artık yitirmiş olan E-Mail Pazarlaması ile ilgili ayrıntılı bilgiyi ve pazarlama yönetimini bir başka yazımda sizlerle paylaşacağım. Tekrar altını çizmekte fayda görüyorum… Dijital Pazarlama süreci uzun ve meşakkatli bir yolculuk. Google trendlerini sürekli takip etmek, güncel girdileri takip etmek ve sitenizden emeğinizi hiç eksik etmemeniz gerekir. Bunları eksiksiz yaparsanız, emin olun sizde zaman içerisinde çok başarılı olacaksınız. Tüm bu konularla ilgili kafanıza takılan sorular olursa, yorum olarak bana yazmaktan lütfen çekinmeyiniz…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yardıma mı ihtiyacınız var?
Powered by