CRM Nedir? CRM’in Faydaları Nelerdir? CRM Neye Yarar?

CRM Nedir?

CRM, Türkçe ismiyle “Müşteri İlişkileri Yönetimi” yazılımıdır. Küçük ölçekli işletmelerin, anonim şirketlerin ve firmaların var olan müşterileri veya potansiyel müşteri adayları ile kurdukları ilişkileri en verimli, en etkin ve sonuç olarak da en karlı hale getirmek ve kar marjını arttırmak için kullandıkları yöntemler bütünüdür.

CRM terimi günümüzde daha çok, müşteri ilişkilerinin yönetilmesi için geliştirilmiş yazılım çözümlerini tanımlamak için kullanılmaktadır. CRM programı, kuruluşların tüm müşteri etkileşimlerini tek kaynak üzerinden kaydederek satış sürecini kolayca takip etmesini sağlayan bir platform sunmaktadır. Bu sayede daha iyi iç iletişim, daha iyi müşteri hizmeti, daha iyi yönetilen satış organizasyonu ve doğal olarak da daha büyük karlılık sağlamaktadır.

 

crm nedir

CRM’in Faydaları Nelerdir?

CRM programı, hemen hemen her sektörde ve işte kullanıma açık ve karlılık sağlayabilecek bir yazılım uygulamasıdır. Gündelik hayattan bir örnek vermek gerekirse… Çağımızda her an yeni bir gelişmeye ve oluşuma şahit olmaktayız. Nitekim eski atölyelerin yerini, daha yeni ve büyük atölyeler alırken.. Mahalle bakkallarının yerini ise, hipermarketler yani market zincirleri almıştır. Globalleşen dünya ve gelişen internet teknolojileri ile beraber her şey değişiyor ve gelişiyor olsa bile, insan özünde hala aynı insandır. Bakkaldan da, süper marketten de alışveriş yapıyor olsa…  Gittiği her yerde kendini özel hissettiği için, satın alma süreci geliştirmektedir. Hizmet vermekte olduğunuz sektör ne olursa olsun, potansiyel bir müşteriyi kazanmak için ona özel olduğunu hissettirmeniz gerekir. Bu sebeple ise, ihtiyaca yani soruna yönelik çözüm odaklı bir hizmet politikasının belirlenmesi gerekir. Daha verimli ve kaliteli çalışma şartlarının benimsenmesi, doğrudan ihtiyaca yönelik çözüm üretmekte önemli rol oynamaktadır.

Sağlanacak/satılacak olan hizmetin verimli ve nitelikli olması, potansiyel müşteri adayında “bu hizmeti mutlaka satın almalıyım!” duygusu uyardırması önemlidir. Gelişen internet alt yapıları ile, her yerden ulaşılabilir olmak oldukça önem kazanmıştır. İnternetin olduğu her yerde çalışabilme kolaylığı ile, artık büyük-küçük tüm işletmeler ve çalışanları bu kanala entegre olmuşlardır. CRM programının önemi, burada ortaya çıkmaktadır. İşletmeniz genelinde ortak kullanım sağlayarak, müşteri kayıtlarının bir arada tutulmasını ve  yapılan satışların kontrol altına alınmasını oldukça kolaylaştırmaktadır. En büyük artılarından biri ise, mevcut ve potansiyel müşterilerinizi daha yakından tanımanızı sağlamaktadır.

 

crm-nedirCRM Neye Yarar?

CRM çözümleri incelendiğinde, çözümler arasında oldukça büyük benzerlikler görülmekte olsa da bu çözümlerin temel bazı farklılıkları da gözlemlenmektedir. Şirketler, kullanacakları çözümü seçerken önce ihtiyaçlarını iyi analiz etmeli ve bu ihtiyaçları karşılayacak, tüm ekibin rahatça kullanabileceği bir çözüme yönelmelidir.

 

 

1 thought on “CRM Nedir? CRM’in Faydaları Nelerdir? CRM Neye Yarar?

  1. I blog quite often and I truly thank you for your content. This article has really peaked my interest.
    I will book mark your website and keep checking for new information about once per week.
    I opted in for your Feed too.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir