404 Sayfası Nedir? 404 Sayfasının Önemi Nedir?

404-sayfasi-nedir

404 Sayfası Nedir? 404 Hatası Nedir?

404 sayfası, temelinde bir hata gibi görünse de aslında bulunamayan sayfa hatası anlamına gelmektedir. Bir web sitesi üzerinde 404 hatası alıyorsanız, o sayfaya artık ulaşılamadığı anlamına gelmektedir. Bunun sebebi; daha öncelerde var olan içeriğin ya da sayfanın artık var olmadığını ifade eder. Ancak bu sayfalar, Google tarafından daha önce indexlendiği ve sıralama aldığı için bir süre daha organik aramalarda görünebilirler. Ancak bu sonsuza kadar sürmez. Sitenize girip, aradığını bulamayan kullanıcı sayısı arttıkça Google sayfanızı indexten/sıralamadan zamanla kaldıracaktır.

 

404 sayfası nedir

404 sayfası siteniz için neden önemlidir?

Daha önce olan bir sayfayı sildiniz ve bu sayfa Google’da indexli idi olarak varsayalım. 10 kullanıcı, Google aramasıyla bu sayfaya ulaştı ve link otomatik ana sayfaya yönlendirdi. Kullanıcılar aradıkları şeyden farklı olarak, ana sayfaya döndükleri için sayfada herhangi bir işlem yapmadan hemen terk edecekler. Bu durum haliyle sitenizin bounce rate (hemen çıkma) değerini artıracaktır. Bu da sitenizin kullanıcı deneyimini düşürürken, Google’a kullanıcıyı kandırdığınız yönünde spam sinyali verebilir. Bu da sitenizin genel olarak sıralama kaybetmesine sebep olabilir.

 

404 Sayfası Nedir ve Neden Önemlidir Konusunu Özetlersem;

Mutlaka bir 404 sayfanız olsun ki, organik trafik gelen ancak bulunamayan sayfaları takip edip Google’ı doğru dizine yönlendirin. 404 sayfasının olmaması, belkide çok iyi trafik alabileceğiniz bir alanın karanlıkta kalması demektir. Kısacası, 404 sayfaları web siteleri için oldukça mühimdir.

 

 

 

2 thoughts on “404 Sayfası Nedir? 404 Sayfasının Önemi Nedir?

  1. Good day! Would you mind if I share your blog with my facebook group?

    There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content.

    Please let me know. Cheers

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir