Özellikle son dönemde hepinizin fark ettiği bir gerçek var. O da Türkiye’de vasıflı ya da vasıfsız birçok kişinin Verified Account yani mavi tik ile doğrulanmış instagram hesaplarına geçiyor olması. Bilindiği gibi Mark Zuckerberg, Elon Musk’ın Twitter Mavi Tik hamlesinden sonra Instagram’da yapıyı tamamen değiştirdini ve ücretli mavi tik sürecini başlattıklarını duyurdu.

Bu sürecin şartları da yavaş yavaş belli olmaya başladı. Hemen ardından milyonlarca kullanıcı, “Instagram mavi tik fiyatı ne kadar? Instagram mavi tik kaç TL? Instagram mavi tik nasıl alınır?” gibi soruları araştırmaya başladı.

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır? Yeni Gelen Şartlar Nelerdir?

Instagram’da para karşılığı satılacak mavi tik ücreti ve süreçleri belli oldu. Buna göre Instagram mavi tik Web Sürümü için 11.99 dolar, iOS mobil sürümü için ise 14.99 dolar olarak açıklandı. Zuckerberg’in verdiği resmi bilgiye göre “Meta Verified” adlı bu hizmet, hesap taklitlerine karşı ek koruma ve müşteri desteğine doğrudan ve daha kolay erişim imkanı sunuyor. Dünyanın belirli sınırlı ülkelerinde bu versiyon beta olarak kullanıma sunuldu. Meta ekibinin verdiği resmi bilgiye göre bu bölgeler ilk etapta; “Avusturalya, Yeni Zelanda, Amerika” ve birkaç bilgisi paylaşılmayan ülkeden oluşuyor.

Bu özelliğin, Birleşik Krallık ve diğer büyük ülkelerede yakın zaman içerisinde geleceği duyuruldu. Ayrıca Meta ekibi yakın zamanda hizmet vermeye başlayacakları ülkeler için ön kayıt süreçlerini başlattı. Biz İngiltere şirketimiz için ön kayıt başvurusunu tamamladık ve bilgilendirme e-maili için beklemeye başladık. Bu kullanıma sunulan özelliğin Türkiye’ye ne zaman geleceği ise bilinmiyor.

Peki Türkiye’de Mavi Tikli Instagram Hesapları Birden Bire Neden Arttı?

Biz bu ülkenin vatandaşları olarak gösterişi sevdiğimiz için… Bu tarz durumlar bir statü ve gösteriş malzemesi olarak kullanılıyor. Belirli ülkelerde “paralı mavi tik” hizmetinin açılmasıyla beraber Türkiye’de bu hizmet bir ticari hizmet kapsamına girdi. Peki nasıl oluyor bu süreç diye soracak olursanız… Bu hizmeti satan aracılar, firmalar ve ajanslar mevcut faal olan kendi Instagram hesaplarınıza ne yazık ki mavi tik alamıyorlar. Mavi tik alınan hesapları incelerseniz, hesapların tamamının sıfır açılan yeni hesaplar olduğunu görebilirsiniz. O bölgede açılan eski hesapların satın alınması ve düzenlenmesiyle bu işlemler yapılabilir iken… Aynı zamanda ücretli premium VPN’ler ile yeni hesaplar açılarak süreçler yine yürütülebiliyor.

Yapılacak olan işlemler için öncelikle sizden; kimliğiniz ve biyometrik fotoğrafınız talep edilecektir. Zaman zaman hesaplar Instagram tarafından şüpheli işlem kapsamında görüldüğü için ek doğrulamalar talep edebilir. Olası öyle bir durumda ise sizden adınız soyadınızı bir kağıda yazarak kağıdı elinizde tutarken ek bir fotoğraf isteyebilirler. 

Ayrıca bu hesapların 350 TL mavi tik ücreti var ve her ay Meta’ya bu paranın abonelik ücreti olarak ödenmesi gerekiyor. Mavi tike sahip hesaplar, ortalama 5 bin ile 15 bin TL arasında satılıyor. Ancak unutmayın! Bu hesapların ilk kurucu e-mail adresleri sizlerle paylaşılmıyor. Yani hesabın eski sahipleri yarın Instagram Support ekibine ulaşıp hesaplarının çalındığını bildirerek hesabınızı elinizden alabilir.

Ben bu süreçle ilgili aceleci olmadan, Türkiye’ye mavi tik hizmeti gelene kadar beklemenizi öneririm. Zaman içerisinde herkeste mavi tik olacağı için oldukça sıradanlaşacak ve zamanla bütün albenisini mutlak kaybedecektir. Siz siz olun, özenti olmayın… Bugün gösteriş yapabilmek için, yarın bu sürecin içerisinde maddi/manevi mağdur olacak olan binlerce kişinin içerisinde olmayın.