SEO Uzmanı Nedir, Ne İş Yapar ve Ne Kadar Maaş Alır?

google-seo-uzmanı-nedir

seo-uzmanı-nedirSEO Uzmanı Nedir ve Ne İş Yapar?

Her web site sahibi, sitesinin daha fazla organik ziyaretçi alması için ilk sayfada yer almak ister. Bunun için ise Arama Motoru Optimizasyonuna (SEO) başvurur. Arama motoru optimizasyonu SEO ile amaç; web sitesinin değerini/otoritesini artırarak, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayarak, sitenin organik ziyaretçi trafiğinin artırılmasıdır. Tam bu noktada web sitelerinin ilk sayfada yer almasını isteyen kişi ya da kurumlar SEO Uzmanı arayışına başlarlar.

SEO Uzmanın yaptığı işi; arama motorlarının bir web sitesi hakkında daha fazla bilgiye sahibi olup, onu yukarıya taşımasına öncelik tanıyan hizmet modeli olarak tanımlamak mümkündür. Yani kısacası; sitenizin tüm organik arama trafiği ile ilgili çalışan kişiye, SEO Uzmanı denir.

 

SEO Uzmanı Olmak Zor Mudur?

Kariyerinize SEO Uzmanı olarak başlamak ya da sürdürmek istiyorsanız, önceliğiniz Google’ı sevmek olmalıdır. SEO; yüksek kazanç, kolay para ya da basit iş modeli olarak asla görülmemelidir. Çünkü aslında SEO, bir tutkudur. İyi bir SEO Uzmanı olmak için; son kullanıcıların arama niyetlerini anlamak, Google’ı yanıltmayan doğru çalışmaları yapmak ve asla çalışmaktan vazgeçmemek en önemli unsurlardandır. Eğer yaratıcıyım, çalışmayı seviyorum ve yenilikleri takip edip araştırmak benim işim diyorsanız… İyi bir SEO Uzmanı olmanız çokta zor değil demektir.

Ayrıca hala incelemediyseniz: SEO: Arama Motoru Optimizasyonu içeriğime mutlaka göz atın.

 

SEO Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Kariyer.Net’e göre SEO Uzmanları aşağıda sizinle paylaştığım görsel aralığında maaş alıyorlar;

seo-uzmanları-maaşları

10 yıldır bu sektörde hizmet sağlayan biri olarak şunu söyleyebilirim ki… Burada yazılan fiyat skalası bence gerçekçi değil. Sektöre yeni giren azimli bir SEO Uzmanı bile, kendini iyi geliştirir ve ispat eder ise minimum 3.000 TL ile rahatlıkla işe başlayabilir. İşinin ehli, Kıdemli bir SEO Uzmanı ise şirketine göre 15.000-20.000 TL’ye kadar maaş alabilir. Aslına bakar iseniz… SEO Uzmanları maaş skalalarını, tamamen ne kadar yetenekli ve yaratıcı olduğuna göre kendileri belirliyor. Bence 2021 yılındaki güncel SEO Uzmanı Maaş skalası şöyle.

 

SEO Uzmanı Maaşları 2021;

  • SEO Elemanı: 3000 TL – 3500 TL
  • SEO Uzmanı: 4000 TL – 6500 TL
  • Kıdemli SEO Uzmanı: 6500 TL – 10.000 TL
  • SEO Stratejisti: 10.000 TL – 30.000 TL

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir