SEO Uzmanı: SEO Uzmanı Nedir, Ne İş Yapar ve Ne Kadar Maaş Alır?

google-seo-uzmanı-nedir

seo-uzmanı-nedirSEO Uzmanı Nedir?

Her web site sahibi, web sitesinin daha fazla organik ziyaretçi alması için Google ve diğer arama motorlarında ilk sayfada yer almak ister. Bunun için ise Arama Motoru Optimizasyonuna (SEO) başvurur. Arama motoru optimizasyonu SEO ile amaç; web sitesinin değerini/otoritesini artırarak, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayarak, sitenin organik ziyaretçi trafiğinin artırılmasıdır. Doğru algoritma çalışmaları ile beyaz şapka SEO denilen süreç ile sıralama kazanılır. Tam bu noktada web sitelerinin ilk sayfada yer almasını isteyen kişi ya da kurumlar SEO Uzmanı arayışına başlarlar. SEO Uzmanı nedir sorusunun cevabı, kısaca bu dur.

 

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

SEO Uzmanın yaptığı işi; arama motorlarının bir web sitesi hakkında daha fazla doğru bilgiye sahibi olup, onu yukarıya taşımasına öncelik tanıyan hizmet modeli olarak tanımlamak mümkündür. Yani kısacası; sitenizin tüm organik arama trafiği ile ilgili çalışan kişiye, SEO Uzmanı denir. SEO Uzmanları, sitelerin Google ve diğer arama motorları tarafından daha fark edilir hale gelmesi adına efor sarf etmektedir.

 

SEO Uzmanı Olmak Zor Mudur?

Kariyerinize SEO Uzmanı olarak başlamak ya da sürdürmek istiyorsanız, önceliğiniz Google’ı sevmek olmalıdır. SEO; yüksek kazanç, kolay para ya da basit iş modeli olarak asla görülmemelidir. Çünkü aslında SEO, bir tutkudur. İyi bir SEO Uzmanı olmak için; son kullanıcıların arama niyetlerini anlamak, Google’ı yanıltmayan doğru çalışmaları yapmak ve asla çalışmaktan vazgeçmemek en önemli unsurlardandır. Eğer yaratıcıyım, çalışmayı seviyorum ve yenilikleri takip edip araştırmak benim işim diyorsanız… İyi bir SEO Uzmanı olmanız çokta zor değil demektir.

Ayrıca hala incelemediyseniz: SEO Danışmanlığı hizmetimize mutlaka göz atın.

 

SEO Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Kariyer.Net’e göre SEO Uzmanları aşağıda sizinle paylaştığım görsel aralığında maaş alıyorlar;

seo-uzmanları-maaşları

12 yıldır bu sektörde hizmet sağlayan biri olarak şunu söyleyebilirim ki… Burada yazılan fiyat skalası bence gerçekçi değil. Sektöre yeni giren azimli bir SEO Uzmanı bile, kendini iyi geliştirir ve ispat eder ise minimum 12.500 TL ile rahatlıkla işe başlayabilir. İşinin ehli, Kıdemli bir SEO Uzmanı ise şirketine göre 20.000-30.000 TL’ye kadar maaş alabilir. Aslına bakar iseniz… SEO Uzmanları maaş skalalarını, tamamen ne kadar yetenekli ve yaratıcı olduğuna göre kendileri belirliyor. 2023 yılındaki güncel SEO Uzmanı Maaş skalası ise şöyle.

 

SEO Uzmanı Maaşları 2023 Güncel Hali;

 • SEO Uzmanı /Junior (JR) SEO Specialist: 12.500 TL – 15.000 TL
 • Kıdemli SEO Uzmanı / Senior (SR) Specialist: 15.00 TL – 30.000 TL
 • SEO Stratejisti / Senior SEO Strategist: 30.000 TL – 75.000 TL

 

 

8 thoughts on “SEO Uzmanı: SEO Uzmanı Nedir, Ne İş Yapar ve Ne Kadar Maaş Alır?

  1. Merhaba Ahmet,

   Yorumun üzeri şimdilik bir güncelleme sağladım. Ancak 2023 yılına yaklaştığımız şu dönemde; güncel asgari ücret tutarlarının belli olması ile birlikte daha reel maaş aralıkları ile mutlaka yeniden güncelleme yapacağım.
   Önerin için teşekkür ederim, yeni güncelleme esnasında mutlaka JR ve SR olarak ayrımlarını da yapacağım.

   Sevgiler,

 1. Merhaba,
  Maaş aralıklarını güncelleyebilir misiniz? SR, JR gibi kavramları sormuş biri ama eklememişsiniz siz.

  1. Merhaba Mahmut,

   Aslında jr. ve sr. arasında bir süreç yok. Ancak Türkiye’de titlelar yanlış yerleştiği için böyle bir algı oluşuyor.
   Takribi fiyat bandı sizler için de geçerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir