SEO Rehberi: 2021’in Yükseliş Garantili En Kapsamlı SEO Rehberi

KISIM-1: SEO Rehberi ile merhaba yeni dünya!

10 yıl önce, 2010 yılında ilk profesyonel websitemi kurduğum zaman SEO ile ilk kez tanıştım. Son 3 yıldır yazılan, birbirinden klişe “SEO Nedir?” içeriklerinden ben de sizin gibi oldukça sıkıldım. Artık istiyorum ki kullanıcılar “SEO Nedir?” den ziyade, “SEO Ne Değildir?” hususunu öğrensinler. Tüm bildiklerinizi unutmayın tabi ama… Bugün sizlerle klişeler dışındaki SEO ve SEO hakkında bilmediklerinizi konuşuyor olacağız.

 

Google’ın Güncel SEO Uzmanı Seçme İpuçları Kaynağı

 

KISIM-2: SEO ne değildir? Doğru SEO nasıl yapılır?

Sizler gibi ben de yerli ve yabancı birçok SEO uzmanının blogpostlarını ve süreçlerini yakından takip ediyorum. Takip ettiğim bloglara birer örnek verecek olur isem; Neil Patel yabancı kaynaklı ve Ayhan KARAMAN yerli kaynaklı sık takip ettiğim bazı bloglar.

 

KISIM-2.1: SEO ne değildir? SPAM YAPMAK

Ne acıdır ki… Halen sadece link basarak ilk sayfaya gelebileceğini ve Google’ı bu şekilde kandırabileceğini düşünen sözde SEO uzmanları var. Öncelikle bunu kalın puntolarla belirtmek isterim ki, bu SEO DEĞİLDİR. Ayrıca hala incelemediyseniz: SEO: Arama Motoru Optimizasyonu içeriğime mutlaka göz atın derim. Bilinen en büyük 2 tip spam yöntemi vardır; ilki backlink spam ve ikincisi anchor text spamdır.

 

2.1.1-BACKLİNK/BAĞLANTI SPAM

Google algoritması, kullanıcı deneyimlerinden yola çıkar ve sizlerden beslenir. Backlink yani link inşası dediğimiz süreç, SEO’nun sadece bir sinyal faktörüdür. Diğer sinyaller doğru ve olumlu sonuç vermediği sürece, spam backlink inşası ile ilk sayfaya gelseniz bile… Orada kalıcı olma şansınız yoktur. Daha da kötüsü, Google onu kandırmaya çalıştığınızı fark ettiğinde web sitenizi spama sokarak tüm sıralamalardan sizi kaldıracaktır.

2.1.2-ANCHOR TEXT/ÇAPA METİN SPAM

Anchor text, çapa metin olarak bilinir. Google’da sıralamaya girmesini istediğiniz odak anahtar kelimeler için kullanılır. En sık yapılan anachor text yanlışı, ilgili sayfayı spam yaparak odak anahtar kelimeyle doldurmaktır. Title/başlığa defalarca, description/açıklamaya defalarca ve sayfanın iç yapısının her yerine defalarca ilgili çapa metni girmeniz SPAM bir işlemdir. Bu da yine doğru bilinen, en büyük yanlışlardan biridir. Sadece spam yaparak, ilgili anahtar kelimeniz de ilk sayfada kalmanızın ihtimali yoktur. Aksine spam yaptığınız için, siteniz belirli bir süre sonra Google tarafından manuel olarak cezalandırılacaktır.

 

I ❤️ Google.

seo-nedir

 

KISIM-2.2: SEO ne değildir? ORGANİK HİT

Eski dünya düzeninde kalan bir diğer amatör faktörde, Google’ın gerçekten bunu anlamayacağını ve fark etmeyeceğini düşünerek ORGANİK HİT kisvesi altında hit satın almak. Web siteniz için yapacağınız en son işlem bile, bu olmamalı. Google sıralama sinyalleri arasında, bir kullanıcının sayfa üzerinde geçirdiği zaman değil, aldığı aksiyonlar etkilidir. Hiçbir hit programı, websitenizde gerçek bir kullanıcı kadar doğru sinyaller veremez. Aynı gün içerisinde, yüzlerce aynı sinyali veren sözde organik kullanıcı, mutlaka Google botları tarafından fark edilecektir. Çünkü hiçbir kullanıcı, bir başka kullanıcı ile birebir aynı sinyalleri veremez. Bunun oranı muhtemelen binde bir ihtimaldir. 😊

Bu konuda, yine bir başka husus ise… Google sıralamanızı değerlendirmek ve sıralamanıza bağlı olarak gelen tekil ziyaretçi sayısını ve sinyallerini ölçmek için, sıralamanızda sürekli A/B testler yapar. Yani, “SEO” kelimesi üzerinde ben arama yaptığımda benim karşılaştığım sıralama ile sizin karşılaştığınız sıralama her zaman aynı olmayabilir. Bunun temel sebebi de, anlık sıralama değişiklikleri ile hangi sitenin daha fazla tıklama aldığını ölçerek buna uygun olarak, güncel sıralamalar yaratmaktır.

Yani; sizin organik sanıp kelime bazlı satın aldığınız bütün hitler, aslında Google tarafından rahatlıkla anlaşılıyor. Bu işlemleri süreklilik haline getirirseniz, belli bir süre sonra Google önce sitenizi arka sayfalara itecek ve sürecinizi sürdürmeniz durumunda size manuel ceza vererek sitenizi bütün sıralamalardan kaldıracaktır. Unutmayın! ORGANİK HİT, SEO DEĞİLDİR! GOOGLE’I KANDIRMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR!

 

 

seo-rehberi

KISIM-3: Google’ın onayladığı doğru SEO nedir?

Google aslında bunu kendi blogpost’unun, faydalı yönergeler başlıklı kısmında açıkça ifade etmiş. Google’ın orijinal kaynağını okumak isteyenler, buradan kolaylıkla içeriğe ulaşabilirler. Google aslında çokta fazla bir şey istemiyor. Önemsediği birkaç temel unsura önem vermeniz, sitenizin ve sayfalarınızın sıralamalarda ön plana çıkması ve ilk sayfaya gelmesi için yeter de artar bile. Ancak açık olmak gerekirse, rekabet hacminin yoğun olduğu sektörlerde ise gerçek bir SEO uzmanı ile çalışmanız hayati önem taşıyor. Aksi halde… Kaş yapayım derken, göz çıkartmanız içten bile değil.

 

KISIM-3.1: Google bizden ne istiyor? DOĞALLIK

Websiteniz ve sektörünüz ne olursa olsun, mutlaka doğal olun ve yapaylıktan uzak kalın. Şayet gerçekten sitenizden doğru bahsediyor ve Google’ın sizi önemsemesi için süreçlerinizi doğru yönetiyorsanız… İç SEO çalışmalarınız için, yapmanız gereken başka hiçbir şey yok.

KISIM-3.2: Google bizden ne istiyor? ŞEFFAFLIK

Peki ya Dış SEO için ne yapmalıyız? Eminim, en merak edilen konuların biride bu. Şeffaf olun. Unutmayın! Her link, link değildir. Link alırken, olabildiğinizce şeffaf olun. Sürekli çapa metinlere link almaktan ve Google’ı kandırmaya çalışmaktan vazgeçin. Çünkü inanın; Google bağlantı aldığınız siteleri sizden daha iyi tanıdığı için, bir bağlantıyı alırken nasıl aldığınızı rahatlıkla anlayabiliyor. No Follow linkler almaktan korkmayın. Bu sizi yapaylıktan uzak tutarken, benim görüşüme göre yapaylıktan uzak kaldığınız için Google tarafından önemsenmenizi sağlar. Elbette aldığınız bu linklerin, tıklama alması gerektiğini hatırlatmama gerek yok diye düşünüyorum.

 

KISIM-4: SEO’yu marka olmak için yapın!

Asıl elzem olan trafik getirecek olan anahtar kelimelerde yükselmek olsa da, SEO çalışmalarınızı asla bu yönde yapmayın. Çünkü bu sizi spam yapmaya iter. SEO çalışmalarınızın temeline daima web sitenizin kendisini koyun. Yani, SEO çalışmalarınızı çapa metinler üzerinden yürütmek yerine daima sitenizi daha otoriter yapmak ve isminizi markalaştırmak adına çalışın. Zaten zaman içerisinde Google sizi sıralamalar ile ödüllendirmeye başladıkça, sizde göreceksiniz ki aslında doğru olan da bu.

 


Vermiş olduğum danışmanlık hizmeti ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, SEO Danışmanlığı sayfamı ziyaret edebilir ya da dilerseniz WhatsApp üzerinden bana ulaşabilirsiniz.


 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir